Ile to kosztuje ?

11-10-2011

 

Na wstępie należy określić ile tak naprawdę fotograf poświęca swojego czasu aby klient mógł otrzymać satysfakcjonujący go materiał z sesji fotograficznej. Wiele osób uważa, że praca fotografa kończy się na wykonaniu kilku lub kilkunastu ujęć w trakcie sesji. Niestety tak nie jest! Oczywiście istnieją sytuacje, w których praca fotografa kończy się na samej sesji, ale są to wysokobudżetowe produkcje, gdzie wiadomo, że nad jego zdjęciami będą dalej pracowali wykwalifikowani graficy. Zazwyczaj jednak fotograf osobiście wykonuje obróbkę graficzną zdjęć, przynajmniej podstawową, przed przekazaniem ich zamawiającemu. Czas, który należy poświęcić na obróbkę zdjęć jest różny w zależności od wymagań postawionych przez osobę zlecającą wykonanie zdjęć oraz od umiejętności posługiwania się odpowiednim oprogramowaniem. Jak łatwo się domyślić, fotograf kalkulując cenę bierze pod uwagę jaki rodzaj obróbki zdjęć będzie konieczny i ile czasu będzie musiał poświęcić aby osiągnąć wymagany poziom.  Nasi fotografowie posiadają odpowiednie szkolenia z tego zakresu, dlatego czas i koszt wykonania obróbki cyfrowej zdjęć wysokiej jakości, będzie u nas niższy.

 

Ale nie tylko obróbka cyfrowa wpływa na cenę. Wpływają na nią również stopień trudności wykonania oraz czas trwania  sesji. Dla przykładu akt artystyczny jest dużo trudniejszy do wykonania niż klasyczny portret. U nas oczywiście wykonasz każdy rodzaj zdjęć o bardzo zbliżonej cenie i z możliwością otrzymania rabatu już podczas pierwszej sesji. Kolejnymi elementami wpływającymi na cenę jest sposób aranżacji studia, przy czym wielkość studia ma również znaczenie. Często wymagany jest zakup dodatkowych rzeczy/rekwizytów do wykonania scenografii, które będą użyte wyłącznie na tą jedną sesję. Jesteśmy gotowi na realizację różnych zamówień w zależności od preferencji klienta. Posiadamy małe studio oraz współpracujemy z dużym studiem dzięki czemu klient ma możliwość wyboru.

 

Często chcąc obniżyć koszty, rezygnuje się z wizażystki/stylistki/fryzjera. Jest to jednak bardzo złe rozwiązanie ponieważ przez naszą chęć zaoszczędzenia może się okazać że będziemy musieli potem wydać więcej lub pogodzić się z efektem wyglądu na zdjęciach, który nie zależał od fotografa w takiej sytuacji. Mam tutaj na myśli przede wszystkim różnicę kolorystyczną pomiędzy twarzą, a resztą ciała, czy też widocznymi tzw. „plackami” (nierównomierne rozprowadzenie makijażu) w miejscach, gdzie ciało było malowane. Światło studyjne jeszcze bardziej to uwidoczni! Aby to poprawić trzeba dokonać odpowiedniej obróbki cyfrowej co jednoznacznie oznacza zwiększenie kosztów, a może się nawet okazać, że w efekcie końcowym będzie droższe niż udział wizażystki podczas sesji. W naszym zespole pracuje również profesjonalna i doświadczona wizażystka-stylistka, która jest do dyspozycji w trakcie trwania całej sesji dzięki czemu, nie będzie problemu, o którym wspomniałem powyżej.

 

Największym jednak czynnikiem wpływającym na cenę są prawa autorskie. Prawa autorskie dzielimy na zbywalne i niezbywalne ale istnieją również prawa pokrewne. To właśnie w zależności od pól eksploatacji oraz praw jakich fotograf się pozbywa na rzecz zamawiającego będzie zależała cena. Wiadome jest, że im mniej praw do swoich prac posiada fotograf tym cena będzie wyższa. Prawa autorskie są bardzo szerokim tematem i warto przeczytać różne opracowania dotyczące tego tematu aby wiedzieć na czym nam zależy w momencie ustalania ceny i zakresu usługi z fotografem. Pamiętaj, że u nas przed podpisaniem umowy wszystko zostanie wytłumaczone tak, abyś jednoznacznie był świadomy jakie prawa nabywasz i w jakim zakresie możesz korzystać z dzieła jakim jest fotografia.

 

Zapewne nie raz kupowaliście zarówno markowe jak i nie markowe rzeczy, z których byliście bardziej lub mniej zadowoleni. Prawda jest jednak taka, że te markowe często mają dużo większą jakość. Tak samo jest z usługami fotograficznymi. Fotograf o większym doświadczeniu i renomie, wykona sesję fotograficzną, z której będziecie bardziej zadowoleni ale oczywiście również ten element wpłynie na cenę. Nasi fotografowie posiadają za sobą wiele godzin pracy w studio oraz w plenerze. Odbyli wiele szkoleń z tego zakresu, po to aby świadczyć jak najlepsze usługi. Nie ryzykuj podpisania umowy z niedoświadczonymi! Nasze umiejętności poparte są odpowiednimi dokumentami.

 

Napewno widzieliście kiedyś ogłoszenie dotyczące wykonania darmowej sesji fotograficznej TFP (Time for Prints)? Więc z praktycznego punktu widzenia nie jest ona tak naprawdę darmowa, ponieważ poświęcasz swój czas i wizerunek w zamian za zdjęcia wykonane podczas sesji. Pamiętaj aby przeczytać dokładnie umowę przed jej podpisaniem ponieważ głównym przeznaczeniem TFP jest możliwość zyskania lub powiększenia swojego portfolio zarówno przez fotografa jak i modela/modelkę, więc może się zdarzyć że fotograf, który będzie wykonywał sesję jest nie doświadczony i poza stratą czasu nie otrzymasz nic ciekawego. Pamiętajcie też, że dzisiaj lustrzankę i to nawet wysokiej klasy może mieć każdy i każdy może próbować robić zdjęcia, przez co często zdarza się, że otrzymacie zdjęcia wykonane jak „u cioci na imieninach”! Problem jest nieco większy jednak niż by się mogło wydawać. Osoby takie dają ceny dumpingowe za wykonanie usług fotograficznych przez co systematycznie rynek jest „psuty”. Odbiorca usług często przez to nie wie ile powinna faktycznie kosztować prawidłowo wykonana usługa np. sesji studyjnej. U nas otrzymasz przejrzyste warunki umowy oraz doświadczenie na odpowiednim poziomie!

 

Oczywiście na cenę wpływa dużo więcej elementów np. czas wykonania usługi, dyspozycyjność itp. Jak wiadomo „diabeł tkwi w szczegółach” dlatego my zawsze klientowi tłumaczymy jak będzie wyglądała nasza współpraca oraz co składa się na cenę usługi. Mówiąc o współpracy wiadome jest, że podstawą wykonania jakiejkolwiek, nawet bardzo drobnej usługi jest umowa. Tylko ona zabezpiecza interesy obu stron. Szybkość oraz jakość kontaktu czy przekazywanych informacji również wpływa na jakość późniejszej współpracy, a tym samym zdjęć jakie powstaną podczas sesji. U nas możesz liczyć na indywidualne podejście do klienta, miłą atmosferę podczas sesji, a jeśli chcesz wykonać akt artystyczny zapewnimy Ci zarówno intymność jak i poczucie bezpieczeństwa. Ciągle doskonaląc nasze usługi zawsze prosimy o wypełnienie ankiety zadowolenia klienta. Dzięki niej jesteśmy jeszcze lepsi i wiemy jakie są Wasze wymagania.

 

Nie od dzisiaj również wiadomo, że cena równa się jakość. Złapaliście się kiedyś na tym, że chcąc zaoszczędzić, dołożyliście tak naprawdę do całości przedsięwzięcia, a i tak efekt nie był taki jaki byście chcieli? (pisałem o tym już wcześniej). Zdarza się tak często, wtedy kiedy jedynym wyznacznikiem dla nas jest cena, a wszystko inne odchodzi na drugi plan. Nie możemy oczywiście zapominać o umiejętnościach, doświadczeniu i zapleczu technicznym samego fotografa.

 

My posiadamy to wszystko! Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.